μέσω του
Ναυτικού Ομίλου Ελλάδος

«Πάρτε τηλέφωνο για τις σχολές ιστιοπλοΐας, και για προσφορές από τυχών κενές θέσεις που υπάρχουν κατά το ξεκίνημα των σχολών»

Ο Polino (Παύλος Κούρκουλος) είναι Εκπαιδευτής και Προπονητής Ιστιοπλοΐας με σαραντάχρονη εμπειρία. Έχει κερδίσει δύο Παγκόσμια Πρωταθλήματα ανοιχτής θαλάσσης, με το σκάφος «ΩΚΥΑΛΟΣ».

Τώρα έχει το σκάφος «ΑΠΗΔΑΛΟΣ ΝΑΥΣ» ένα ΙΜΧ-40 που χρησιμεύει ως εκπαιδευτικό και τρέχει σε αγώνες στη περιοχή του Σαρωνικού, όπου έχει κερδίσει σε διάφορες χρονιές όλες σχεδόν τις μεγάλες διοργανώσεις. Το όνομα Polino του το έδωσε η Άννα Ανδρεάδη πριν πάρα πολλά χρόνια που σημαίνει στα Ιταλικά ο μικρός Παύλος, και από ότι φαίνεται ακόμη είναι!!!

2015 - 3η θέση Ranking list 2015

Με κορυφαίες διακρίσεις στη κατάταξη (Ranking list) για το 2015 έκλεισε την αγωνιστική περίοδο η ομάδα μας «ΑΠΗΔΑΛΟΣ ΝΑΥΣ-ΑΙGAION AΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ» SAILING TEAM. Η 3η θέση στη κατηγορία μας και 5η στη γενική βαθμολογία με 155 συμμετοχές για την περιοχή του Σαρωνικού ήταν η επιβράβευση μιας πολύ καλής αγωνιστικής χρονιάς με 17 βαθμολογημένες κούρσες έναντι 34 που είχε το πρώτο σκάφος. Στην επιτυχία μας αυτή συνετέλεσε και ο χορηγός μας «AIGAION Ασφαλιστική ΑΕ» την οποία ευχαριστούμε πολύ!

ΑΠΟΤΕΛEΣΜΑΤΑ RANKING LIST

Ράλλυ Αιγαίου Ιούλιος 2015 Ράλλυ Αιγαίου Ιούλιος 2015

Απονομή ΝΟΕ Απονομή ΝΟΕ

Ύδρα 2015 Ύδρα 2015

2014 - 1η θέση Ranking list 2014

Με τη κορυφαία διάκριση στη Πανελλήνια κατάταξη (Ranking list) για το 2014 έκλεισε την αγωνιστική περίοδο η ομάδα «ΑΠΗΔΑΛΟΣ ΝΑΥΣ-ΑΙGAION AΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ» sailing team. Η 1η θέση στη επικράτεια και 1η στο Σαρωνικό στη κατηγορία IRC με συμμετοχή 47 σκαφών ήταν η επιβράβευση μιας πολύ καλής αγωνιστικής χρονιάς με 20 βαθμολογημένες κούρσες. Στην επιτυχία μας αυτή συνετέλεσε ο χορηγός μας «AIGAION Ασφαλιστική ΑΕ» την οποία ευχαριστούμε πολύ!

Από την "Aegean Regatta" Αύγουστος 2014

Από την απονομή του Ράλλυ Αιγαίου Ιούλιος 2014

Από την απονομή του Διεθνούς Αγώνα της Άνδρου Ιούνιος 2014

Από τον Διεθνή Αγώνα της Άνδρου Ιούνιος 2014

2013

Αποτελέσματα Ranking list 2013

Το 2013 ήταν μία πολύ καλή χρονιά για την ομάδα μας «ΑΠΗΔΑΛΟΣ ΝΑΥΣ» sailing team. Η 2η θέση στο ranking list στα IRC σε όλη την Ελλάδα (31 σκάφη) και 2η στην περιοχή του Σαρωνικού ήταν μεγάλη επιτυχία. Να σημειωθεί ότι δεν μπορούσαμε να τρέξουμε σε όλους τους αγώνες που θέλαμε γιατί το σκάφος τα Σαββατοκύριακα έκανε σχολές ιστιοπλοΐας μέσω του Ναυτικού Ομίλου Ελλάδος. Ακόμα και ότι δεν έχουμε σπόνσορα παίζει πολύ μεγάλο ρόλο γιατί δεν μπορούμε να ανανεώσουμε τον αγωνιστικό εξοπλισμό μας. Η 2η θέση στο Ράλλυ Αιγαίου και η 1η θέση στο Aegean Regatta με κυβερνήτη τον Παναγιώτη Ταγαρόπουλο ήταν αναμφισβήτητα οι καλύτερες της χρονιάς που πέρασε.

2012

Και αυτή τη χρονιά όπως και τις προηγούμενες συνεχίσαμε τις σχολές ιστιοπλοΐας μέσω του Ναυτικού Ομίλου Ελλάδος, και συγχρόνως με τα αγωνιστικά τμήματα τρέξαμε με μεγάλη επιτυχία σε διασυλλογικούς αγώνες και στο Ράλλυ Ιονίου.

- 1η Νίκη στον αγώνα ΑΓ. ΝΙΚΟΛΑΟΥ του ΝΑΣ Δεκέμβριος 2012

Στο Ράλλυ Ιονίου μετά από 4 κούρσες και με 30 συμμετοχές στα ORC I τερματίσαμε 6οι στη γενική, κερδίσαμε όμως την πρώτη θέση στη τελευταία κούρσα Ζάκυνθο - Ιθάκη!!!!

Ράλλυ Ιονίου από την απονομή στην Ιθάκη, για την 1η νίκη Ζάκυνθο-Ιθάκη!!

Το πλήρωμα του σκάφους «Απήδαλος Ναύς» στην απονομή στο Αγκίστρι για την 1η νίκη στον αγώνα!!!

Στο τερματισμό στο Αγκίστρι, ακριβώς μετά την κανονιά. Ένταση ανέμου 35 Κόμβοι!!!

«ΚΥΠΕΛΛΟ ΔΕΗ 2012» του ΙΟΠ-ΔΕΗ Νοέμβριος 2012

Ράλλυ Ιονίου Αύγ. 2012

Γυρίζοντας από τον αγώνα της Ύδρας με 40 κόμβους αέρα!

Από την απονομή του αγώνα Αγ. Νικολάου 8/12/2012 στον ΝΑΣ.

2011

ΡΑΛΛΥ ΙΟΝΙΟΥ ΜΕ ΠΛΗΡΩΜΑ ΑΠΟΦΟΙΤΟΥΣ ΣΧΟΛΩΝ ΙΣΤΙΟΠΛΟΙΑΣ

Όπως κάθε χρόνο έτσι και to 2011 το σκάφος «Απήδαλος Ναύς», IMX-40 με κυβερνήτη το Παύλο Κούρκουλο, έλαβε μέρος εκτός από τους προγραμματισμένους αγώνες και στο ΡΑΛΛΥ ΙΟΝΙΟΥ 2011 ΜΕ ΠΛΗΡΩΜΑ ΑΠΟΦΟΙΤΟΥΣ ΣΧΟΛΩΝ ΙΣΤΙΟΠΛΟΙΑΣ www.sailingclub.gr/rally_ioniou

ΠΡΩΤΟΙ ΣΤΟ «ΡΑΛΛΥ ΙΟΝΙΟΥ»

ΚΟΡΥΦΑΙΑ ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΣΤΟ ΓΙΑ ΤΟ ΣΚΑΦΟΣ «ΑΠΗΔΑΛΟΣ ΝΑΥΣ».

Το σκάφος «ΑΠΗΔΑΛΟΣ ΝΑΥΣ» με κυβερνήτη τον Παύλο Κούρκουλο και πλήρωμα τους, Αλίκη Κούρκουλου, Βασίλη Σγούρο, Σταμάτη Πόθο, Νίκο Καραδήμα, Άννα Γκορίτσα, Ινώ Παπαγεωργάκη, Χριστίνα Ασημάκη, και Άννα Παγκράτη μετά από τέσσερις ιστιοδρομίες (2 πρώτες, 1 δεύτερη, και 1 τέταρτη, θέσεις) από 1-7 Αυγούστου, Πάτρα-Κυλλήνη- Μεγανήσι και ένα όρτσα-πρίμα, κατακτούν και σηκώνουν το βαρύτιμο κύπελλο του Ράλλυ Ιονίου!!! προσθέτοντας άλλη μία διάκριση για το 2011. Aκολουθούν φωτογραφίες.

ΚΟΡΥΦΑΙΕΣ ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΣΚΑΦΟΣ ΜΑΣ ΤΟ 2010-2011

- Ράλλυ Αιγαίου, 2οι στη κατηγορία 6οι στη γενική Ιούλιος 2010.

- Αγώνας Τζιας, NOE 1οι στη γενική Σεπ. 2010.